U sklopu programa obilježavanja 22. lipnja - Dana antifašističke borbe naroda Hrvatske u srijedu dana 21.lipnja 2023. godine u atriju Centra za kulturu s početkom u 21,00 sat održat će se predstavljanje knjige "Putovanje dolinom sjenki" - Dalmacija od 1941. do 1944. godine, autora Jure Srhoja, istaknutog korčulanskog intelektualca, sportskog, kulturnog, društvenog i političkog djelatnika.

Ova knjiga na opširan, temeljit, zanimljiv te pomalo potresan način govori o borbi naroda Dalmacije za stjecanje slobode u Drugom svjetskom ratu. O knjizi će pored autora govoriti: sveučilišni profesor prof.dr.sc. Aleksandar Jakir, istaknuti hrvatski povjesničar, kao i dr.sc. Franko Mirošević, najstariji hrvatski povjesničar, Mladen Krnić, nekadašnji glavni i odgovorni urednik "Slobodne Dalmacije" i njenog nedjeljnog izdanja te još jedan velolučki povjesničar Tonko Barčot.

Bit će priređen prigodan kulturno zabavni program i na kraju druženje uz domjenak svih prisutnih.
Još vas jednom pozivamo da se odazovete ovom događaju i da zajedno obilježimo važan datum naše prošlosti.
S poštovanjem,
Udruga antifašista Vele Luke

Udruga antifašista Vele Luke je nakon terenske obrade podataka sastavila popis preživjelih mještana Vele Luke koji su od davne 1943. do 1945. godine boravili u izbjegličkom logoru u El Shatu za vrijeme drugog svjetskog rata.

Tom prilikom utvrđeno je da je u Veloj Luci do dana 25. svibnja tekuće godine popisano 136 preživjelih osoba iz tog vremena. Riječ je o mještanima koji su u to vrijeme uglavnom bili djeca. Najstariji među njima rođen je 1926.godine, a najmlađi 1945.godine. Među evidentiranima 60 je žena, a 17 osoba  živi izvan svog rodnog mjesta.

Ovi podaci nisu konačni. Vjerujemo da još ima nepopisanih Velolučana i Velolučanki koji su boravili u ovom izbjegličkom logoru. Zbog toga će ovaj popis sigurno biti nadopunjavan u narednom periodu.

Koristimo priliku zahvaliti se svim mještanima koji su nam tako rado, srdačno i toplo izišli u susret i pružili vrlo vrijedne podatke koji se tiču naše lokalne povijesti. Također želimo kazati da će ove podatke koristiti Zajednica udruga antifašista Dalmacija u sklopu obilježavanja 80. godišnjice od formiranja izbjegličkog logora. Povodom ove značajne obljetnice na otoku Drveniku Velikom održati će se središnja proslava spomenutog jubileja. To je planirano za deveti rujna na dan kapitulacije fašističke Italije. Tog dana na Drveniku Velikom otvorit će se prigodno spomen obilježje. Tamo će se okupiti mnogi preživjeli iz čitave Dalmacije. Tom skupu također će prisustvovati brojni uzvanici iz društvenog, kulturnog i političkog života Hrvatske kao i državni dužnosnici. Pokrovitelj spomenutih događanja je Predsjednik Republike Hrvatske.

O svim ostalim pojedinostima koje se tiču obilježavanja ove obljetnice javnost ćemo obavještavati putem lokalnih medija.

I na kraju još jednom iskreno se zahvaljujemo svima koji su nam pomogli u ovome poslu.

S poštovanjem,

Udruga antifašista Vele Luke

 

Nakon kraće i teške bolesti u 77. godini napustio nas je Kuzma Dragi Padovan Kantar, dugogodišnji član SDP-a Vele Luke. Rođen je 1946. godine, a po zvanju je bio školovani vojni časnik. Bio je hrvatski branitelj, i to kao prva dragovoljno prijavljena osoba u postrojbe Hrvatske vojske u Veloj Luci. Njegovo vojno školovanje i iskustvo bitno je pomoglo u pojedinim operacijama Hrvatske vojske tamo gdje je bio na službi. Po političkom opredjeljenju bio je ljevičar. Pripadao je SDP-u od njegovih prvih dana. Bio je aktivan u Forumu seniora SDP-a. Pamtit ćemo ga kao smirenu, razboritu, plemenitu osobu, vrlo temeljitu u poslu. Nakon umirovljenja najviše se bavio poljoprivredom te povremeno ribarstvom. U svakodnevnom životu iskazivao je sklonost za humanitarni rad. Stoga je njegova izričita želja bila da ga na pogrebu ne isprate vijencima, već da te novce mještani doniraju velolučkoj udruzi djece s posebnim potrebama "Cvitić". Pogreb je u četvrtak na mjesnom groblju svetog Roka s početkom u 17 sati. 

Neka mu je vječna slava i hvala.

SDP Vele Luke

Stanje u tim zgradama nije ni približno sjajno i od toga ne bježim. No isto tako moram reći da je to stanje posljedica neadekvatnog ulaganja zadnjih 40 godina.
U ovih 6 godina otkupili smo Meneginovu kuću za potrebe udruga u kulturi, uređujemo Centar za kulturu, uredili smo ribarnicu, uredili smo tržnicu, rješavamo imovinsko-pravne odnose za novi vatrogasni dom, čekamo građevinsku dozvolu za rekonstrukciju Veslačkog kluba, potpisali smo Ugovor o izgradnji novog vrtića i pripremili projekt i dozvolu rekonstrukcije sadašnjeg vrtića, imamo spreman projekt energetske obnove zgrade općine, izrada projektne dokumentacije rekonstrukcije Zadružnog doma je u tijeku. Puno je to posla i problema, ali na svakom od njih se kontinuirano radi.
 
Moramo biti svjesni da se najveći dio ovih zgrada ne može financirati bez EU fondova, a da je i s EU fondovima, s obzirom na udio koji Općina mora izdvojiti, nemoguće sve riješiti odjednom.
 
Nužna sanacija krova u vrtiću je potrebna i odradit će se naravno preko ljeta jer je nemoguće raskriti krov vrtića dok sva djeca u njemu borave.
Nemoguće za sve osim za članove Odbora Veloluškog HDZ-a koji za sve imaju rješenja samo na jeziku, ali ne na djelu.
Načelnica
Katarina Gugić

Danas obilježavamo Spomendan pobjede nad fašizmom. Tog dana konačno je završio II. svjetski rat i ostvarena je toliko žuđena sloboda pa se potrebno prisjetiti svih žrtava, i nemalog broja naših Lučana, čiji su životi uglavljeni u njezine temelje.

Potrebno ga se prisjetiti i kako bi i danas nastavili ustrajavati na mirotvorstvu i toleranciji, neugrožavanju prava različitih i drukčijih, ali i odbacivanju svih vojnih režima i autokracija koji ponovno guraju svijet u rat.