Općina Vela Luka i ove je godine prije izrade općinskog proračuna za narednu godinu uputila javni poziv mještanima za dostavu njihovih prijedloga glede izrade proračuna. Javnim pozivom pod nazivom "I tebe se pita" velolučka Općina želi da građani predlože određene manje komunalne i infrastrukturne zahvate koje bi trebalo realizirati u sljedećoj godini. Prvi ovakav javni poziv Velolučanima je upućen prošle godine i polučio je značajne rezultate na poboljšanju uređenosti mjesta, rješavanju ekoloških i komunalnih problema. Ove godine svoje prijedloge građani mogu dostaviti Općini Vela Luka na propisanom obrascu do 14. studenog. (T.D.)
Mrtvi dan
Uz vonj lumblija i maslina prisjetimo se svih naših predaka koji su živjeli i gradili našu Luku, vjerujući u njezinu i našu budućnost. Neka im je slava!
SDP Vele Luke
Akcije čišćenja i uređenja

Protekli mjesec u Veloj Luci je održano pet ekoloških akcija čišćenja podmorja i priobalja u organizaciji Komunalnih djelatnosti d.o.o., u sklopu projekta sufinanciranog iz Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo. Čistilo se na lokacijama uvala Perna, Mikulina luka, Topliš, Meja, Zaklopatica, Tarita, Martina bok i na Proizdu, u suradnji s društvom Zubatac. Istovremeno se na nizu dionica nerazvrstanih cesta asfaltiralo. (foto: Anđela Šćepanović)


Stajun od lumblija 2022.
U Veloj Luci je započela gastronomska i kulturološka manifestacija pod nazivom "Stajun od lumblije" koja će trajati tjedan dana. Prvog dana u atriju velolučkog Centra za kulturu organiziran je Slatki festival u kojemu su se natjecali Velolučani i gosti u izradi tradicijskog kolača pršurata. Tom prilikom izabrane su najbolje ovogodišnje velolučke pršurate. Organizator ove priredbe je velolučka Srednja škola. "Stajun od lumblije" nastavlja se narednih dana te završava u subotu. Do tada će se održati niz prezentacija vezanih za izradu ovog tradicijskog slatkog kruga koji se peče povodom nadolazećeg blagdana Svih svetih i to uglavnom u mjestima zapadnog dijela otoka Korčule u Veloj Luci, Blatu i Smokvici. U spomenuta natjecanje i priredbe bit će uključeni Dječji vrtić, Osnovna i Srednja škola, Turistička zajednica i Općina Vela Luka. (T.D.)
Brončano jedro Korkyri
Velolučka marina "Korkyra" osvojila je brončano jedro i treće mjesto na natjecanju za proglašenje najboljih marina u Hrvatskoj koje je organizirao i dodijelio Jutarnji list. Spomenuto priznanje velolučkoj marini dodijeljeno je na prigodnoj svečanosti u Punatu na otoku Krku. I ovom prilikom valja napomenuti da je marina "Korkyra" jedna od najmlađih u Hrvatskoj. Ima 132 veza, restoran, cafe bar te druge potrebne sadržaje za nautičare, a iz nje se proteže predivan pogled na velolučki zaljev i opjevani otočić "Ošjak" te omogućava užitak u nadaleko poznati zalazak sunaca na krajnjem zapadnom dijelu otoka Korčule . Marina stalno zapošljava 20 djelatnika. (T.D., foto: jutarnji.hr)
Predstavljanje novog broja časopisa "Lanterna"
U prepunoj galeriji velolučkog Centra za kulturu sinoć je javnosti predstavljen novi peti broj velolučkog i korčulanskog časopisa za kulturu "Lanterna" kojeg izdaje istoimena udruga čiji je cilj promicanje kulture, običaja, baštinskih i prirodnih vrijednosti Vele Luke i otoka Korčule. Peti broj "Lanterne" predstavio je doktor Josip Belamarić, istaknuti povjesničar umjetnosti i hrvatski kulturni djelatnik. Novi broj ovog časopisa tiskan je na 223 stranice, formata A 4 u 200 primjeraka. Obrađuje 30 različitih tema iz velolučke i korčulanske prošlosti i sadašnjosti. Financira ga Općina Vela Luka i Dubrovačko-neretvanska županija. Pored doktora Joška Belamarića o ovom godišnjaku još su govorili Rada Dragojević-Čosović i Dinko Radić iz velolučkog Centra za kulturu dok je ulomke iz dnevničkih zapisa akademika i književnika Šime Vučetića čitao Tonko Barčot. U zabavnom dijelu programa sudjelovali su učenici velolučke Osnovne glazbene škole "Oliver Dragojević". Nakon službenog dijela upriličeno je druženje posjetitelja uz domjenak izvornih otočkih jela jesenjeg dijela godine od sezonskog voća do ribljih specijaliteta. Bila je to jedna od ponajboljih kulturnih priredbi u proteklih nekoliko mjeseci u Veloj Luci. (T.D., foto: Radio M)

Nova namjena tvorničkog kompleksa
Sve nekretnine nekadašnje velolučke tvornice za preradu i konzerviranje ribe "Jadranka" čiji je donedavni vlasnik bila Hrvatska poštanska banka kupio je poznati hrvatski nacionalni lanac "Konzum". Riječ je o prostoru od oko 7 tisuća metara kvadratnih koje se nalaze u neposrednoj blizini budućeg velolučkog Putničko prometnog terminala te neposrednu uz državnu cestu. Novi vlasnik "Konzum" namjerava u roku od tri godine porušiti sve postojeće derutne zgrade na navedenom prostoru te izgraditi najsuvremeniji trgovački centar s svim suvremenim sadržajima; trgovačkim, ugostiteljskim i zabavnim te velikim parkingom, što će u budućnosti Veloj Luci i otoku Korčuli donijeti veći broj novih radnih mjesta. Rečeno je to na 8. sjednici Općinskog vijeća Vele Luke. (T.D.)
Stranica 39 od 158




