U Veloj Luci su boravili nizozemski novinari na biciklima koji promoviraju europsku biciklističku rutu Euro Velo 8. Sastali su se s predstavnicima velolučke turističke zajednice, te su obišli nekoliko ugostiteljsko turističkih objekata. Između ostalog objekt seoskog gospodarstva "Miletić" gdje je upriličeno druženje i večera za sudionike ovog turističkog projekta. (T.D.)

Zbog sve učestalijih prometnih problema i prometne izoliranosti zapadnog dijela otoka Korčule, mještani, kao i jedinice lokalne samouprave Vele Luke, Blata i Smokvice sve više negoduju zbog postojećeg neodrživog stanja kada su u pitanju pomorske veze od Splita preko Vele Luke do Lastova. Na toj vrlo prometnoj pomorskoj ruti u posljednje vrijeme voze neodgovarajući trajekti znatno manjeg kapaciteta od trajekta "Korčula" koji je izvan voznog reda već dulje vrijeme. Zbog toga mnoga se vozila ne mogu ukrcati u postojeće trajekte, pa ostaju na obali u Splitu ili Veloj Luci, a štetu trpi i turističko gospodarstvo ovog dijela otoka Korčule.

Drugi je problem najava "Jadrolinije" o povlačenju s ove linije katamarana "Jelena" i ponovnom uvođenju u red plovidbe manjeg i sporijeg plovila. Zbog toga su općinski načelnici Vele Luke, Blata, Smokvice i Lastova uputili zajedničku zamolbu nadležnim državnim institucijama da riješe navedeni problem. Prema riječima odgovornih ljudi lokalne samouprave ovaj problem unatoč tome još nije riješen, a negodovanja stanovništva su veća, a posebno turističkih gospodarskih subjekata koji od sadašnjih prometnih problema trpe najveću štetu. (T.D.)

Drage Luške i Lučani, članovi i simpatizeri, sretan vam Prvi od maja, praznik koji je Lučanima toliko važan i poseban! Provedite ga u prirodi, okruženi obitelji i prijateljima, obilježite ga, ne zatirući našu staru tradiciju.

Ove godine obilježavamo ga podržavajući i potpisujući referendumsku inicijativu za nepodizanje dobne granice za odlazak u mirovinu. Upravo taj potpis i upravo taj referendum znači konkretnu borbu za radnička prava u okružju sve veće liberalizacije i ugrožavanja sigurnosti radnog mjesta. Vrijeme je da se vratimo na izvorište i početak radničke pobune na kraj 19. st. koja je iznjedrila standard "8+8+8", te se inspiriramo ljudima koji su reagirali i zahtijevali svoja prava. 

 

Na današnji dan 1980. umro je Josip Broz Tito, jugoslavenski državnik i najveći hrvatski političar. Jedno od njegovih najvećih postignuća pozicioniranje je tadašnje Jugoslavije na geopolitičkoj karti svijeta kroz Pokret nesvrstanih. Iako ga danas dio hrvatske javnosti isključivo smatra zločincem i diktatorom odgovornim za poratna masovna ubojstva i brutalni progon neistomišljenika, zaboravlja se i da je upravo zahvaljujući Titu Hrvatska povratila svoju jadransku obalu, prodanu u vrijeme NDH, da je njegov Ustav iz 1974. utro put hrvatskoj samostalnosti, kao i da je prvi hrvatski predsjednik bio njegov veliki poklonik. A prisjećajući se Tita, ne možemo se ne prisjetiti i činjenice da je upravo u njegovo vrijeme Vela Luka imala daleko najveći standard. Ne idealizirajući ga i ne zaboravljajući njegovu odgovornost i za ono loše, prisjećamo ga se kao velike i važne povijesne ličnosti, ali i njegovih velikih postignuća.

SDP Hrvatske dao je podršku referendumskoj incijativi sindikata "67 je previše", koja se protivi reformi mirovinskog sustava i namjeri da se dob za odlazak u mirovinu podigne na 67 godina života. Od danas svoj potpis možete dati i u Veloj Luci na štandu ispred kaštela Šantić (tj. između poslovnice PBZ i ugostiteljskog objekta Nautika). Pozivamo vas da svojim potpisom podržite referendum i zaštitu prava radnika! SDP Vele Luke