Održana je javna tribina SDP-a Vele Luke na temu - Izbori za Europski parlament, na kojoj je govorio magistar Joško Klisović, saborski zastupnik i dugogodišnji hrvatski diplomat. Naglasio je da SDP na izbore izlazi samostalno sa sloganom "Ravnopravna Hrvatska". Potom je govorio o programskim načelima za koja će se zalagati SDP i on kao kandidat za Europski parlament. Naš glavni cilj kao stranke je da se borimo za ravnopravnu Hrvatsku u Europskoj uniji. Da osnovna prava iz zdravstvenog, mirovinskog i socijalnog osiguranja budu ista u Hrvatskoj kao i u zemljama EU. Isto tako zalagat ćemo se za iste minimalne plaće zaposlenika u RH za iste ili slične poslove. Cilj nam je uvesti Europsku uniju u Hrvatsku, nakon što je prije tri godine Hrvatska ušla u Europsku uniju. Dakle, krajnji cilj je uspostava istih društvenih principa u RH u svim područjima društvenog života naše zemlje, kazao je pored ostalog Joško Klisović.

U drugom dijelu javne tribine ovom je iskusnom hrvatskom diplomatu postavljeno niz pitanja koja se tiču funkcioniranja EU i položaju RH u njoj. Bilo je pitanja vezanih za uspon krajnje desnice i fašizma u Europi, a posebno o izjavama Tajanija, predsjednika Europskog parlamenta, kojima spomenuti potiče talijanski iredentizam. Joško Klisović i sudionici u raspravi još jednom su istakli kako Hrvatska Vlada i stranka na vlasti nisu primjereno reagirali na vrlo tendenciozne, opasne i zlonamjerne izjave predsjednika Europskog parlamenta o navodnoj talijanskoj Istri i Dalmaciji. Na kraju su pozvali sve članove i simpatizere stranke, te sve politički lijevo orijentirane glasače da se odazovu izborima i podrže listu SDP-a za Europski parlament. (T.D.)

Na današnji dan prije 12 godina umro je Ivica Račan, nekadašnji premijer Hrvatske, utemeljitelj i dugogodišnji predsjednik SDP-a Hrvatske. Ostat će upamćen po tome što je predvodio vladu koja je Hrvatskoj otvorila europski put, izvela je iz međunarodne izolacije, stabilizirala ekonomiju i započela s velikim infrastrukturnim projektima. Još više pamtit ćemo ga u politici po poštenju, promicanju socijaldemokratskih ideala, toleranciji, mirnoći i otvorenosti. Koliko je njegovo djelo aktualno, svjedoči i današnja potreba SDP-a da se vrati Račanovim postulatima.

U povodu 75. godišnjice oslobođenja Vele Luke od fašističkog okupatora jučer su predstavnici velolučke Općine i Udruge antifašista položili vijence na spomen obilježja iz antifašističkog rata. Vijenci su položeni na spomen ploču na zgradi Općine u spomen na 350 poginulih boraca prekomorskih brigada. Zatim na središnji spomenik u centru mjesta u spomen na 280 poginulih Velolučana, a potom na spomen ploču na mjesnome groblju svetoga Roka u spomen na 13 strijeljanih velolučkih rodoljuba od strane talijanskih fašista, kao i na spomen piramidu na groblju. U obilježavanju spomen dana oslobođenja Vele Luke od fašizma tradicionalno je sudjelovala Narodna glazba Vela Luka promenadnim nastupom na velolučkoj rivi. (T.D.)

Poštovani članovi i simpatizeri!
Pozivamo Vas na Javnu tribinu u vezi s predstojećim izborima za Europski parlament. Javna tribina će se održati u subotu - 27.4.2019.g. godine s početkom u 17,30 sati u zgradi nekadašnje "Dalmatinske plovidbe".
Gost tribine je saborski zastupnik Joško Klisović.
Zahvaljujemo se na odazivu! (SDP Vele Luke)

Na današnji dan, 22. travnja, obilježavamo 75. godišnjicu oslobođenja Vele Luke od njemačkog okupatora.

Bitka za Luku započela je upravo 22. travnja u 6:45. Minobacačkom vatrom i jurišem, njemačka vojska je odbačena s okolnih položaja u samo mjesto. Otpor su naročito pružali s položaja oko groblja i na Mrkom ratu. Nakon zauzeća tih položaja, u 15 sati savladali su i njemačku desetinu na brdu Hum. Do noći je preostala borba s njemačkim vojnicima sakrivenim po kućama. Sutradan je nastavljena žestoka borba za Blato.

Bila je to brza i efikasna akcija Narodnooslobilačke vojske Jugoslavije, kojom je donekle ispran osjećaj neugodnog poraza iz prosinca 1943. Iako su se snage NOVJ-e povukle nakon par dana, a s njima i veći broj civilnog stanovništva zbog straha od njemačke odmazde, Vela Luka je ostala slobodna i stoga datum 22. travnja u punom smislu te riječi predstavlja Dan oslobođenja.

U borbama za oslobođenje Vele Luke poginula su 3 Velolučanina, a jedan od njih Kuzma Žuvela Vilić nedaleko od svoje kuće. Za sobom je ostavio tri maloljetna sina. Mikulica Oreb je poginuo prethodne noći u razminiravanju Zaglava, dok je Marija Dragojević Repan bila teško ranjena i poslije dva dana umrla na Visu. Ne smije se zaboraviti ni žrtvu Antuna Dragojevića Čantrota, koji uoči invazije snaga NOVJ-e ni nakon zvjerskog mučenja nije odao plan i položaje. Objesili su ga na nogometnom igralištu u Blatu.

Ovaj dan prigoda je prisjetiti se i svih ostalih žrtava palih za slobodu koju dandanas baštinimo. Usprkos i unatoč svim pokušajima relativizacije, antifašistički pokret bio je i ostao je temelj današnje civilizacije, zaglavni kamen društva i hrvatske samostalnosti. Neka je slava svima onima koji su svojim životima to omogućili! SDP Vele Luke