Tijekom prošle godine Velu Luku je posjetilo 30.937 turista, što je za 2 posto više od prethodne 2018. godine. U 2019. u raspoloživim turističkim kapacitetima: obiteljskom smještaju, hotelima i autokampu ostvareno je 189.943 noćenja, što je povećanje od 1 posto. U istom periodu privatni smještaj zabilježio je povećanje broja noćenja za 4 posto. Najveći podbačaj turističkog prometa zabilježen je u hotelu "Jadran". Prema podacima Turističke zajednice on iznosi čak 50 posto u odnosu na 2018. godinu. Najbrojniji gosti opet su bili iz Slovenije, Njemačke i Poljske. Za tekuću 2019. poslovnu godinu Turistička zajednica Vele Luke planira povećanje turističkog prometa za 3 posto. Na kraju također valja napomenuti da u navedene podatke nisu uračunati nautičari koji su uplovljavali u velolučki zaljev. (T.D.)

Općinsko vijeće Vele Luke je nakon poduže rasprave u zakonskom roku donijelo Odluku o visini paušalnog poreza po krevetu, smještajnoj jedinici u kampu i smještajnoj jedinici u objektu za robinzonski smještaj, koja iznosi kao i do sada 300 kuna. Ujedno je donesen zaključak da stručne službe i Općinsko vijeće do kraja rujna tekuće godine izrade i usvoje novu Odluku o visini paušalnog poreza. Prilikom izrade nove Odluke valja voditi računa o određivanju i razradi posebnih kriterija za pojedine zone naselja, zaključeno je na 14. sjednici Općinskog vijeća Vele Luke. (T.D.)

Obavještavamo članove i simpatizere SDP-a Vele Luke da će se u petak, 1.2.2019. s početkom u 18:00 sati u hotelu "Korkyra" održati glavno godišnje druženje članica i članova, simpatizerki i simpatizera SDP-a. Nakon službenog dijela skupa uslijedit će druženje uz zabavni program i prigodni domjenak.
S radošću očekujemo Vaš dolazak.
Općinski odbor SDP-a Vele Luke

U hotelu "Korkyra" održano je tradicionalno 16. po redu druženje članova i simpatizera SDP-a Vele Luke, koje se organizira svake godine početkom veljače. Ovom stranačkom okupljanju prisustvovali su predstavnici susjednih općinskih organizacija, kao i predstavnici GO SDP-a Korčula i općinske organizacije Orebića. U ime organizatora skup je pozdravio Ivo Žuvela "Gige", predsjednik velolučkog SDP-a, dok su o radu stranke govorili predsjednici stranačkih foruma. O rezultatima rada općinske vlasti i planovima za narednu godinu govorio je Zoran Manestar, predsjednik Općinskog vijeća. Ove godine lokalni SDP dodijelio je posebnu zahvalnicu Arminiji Šeparović, najstarijoj članici velolučkog SDP-a za dugogodišnji nesebičan rad u stranci, kao i za dugogodišnji humanitarni rad u Ligi protiv raka Vele Luke i otoka Korčule, te za rad u još nekoliko humanitarnih udruga. U svojoj zahvali stranci Arminija Šeparović je pored ostalog kazala da će joj ovo priznanje biti dodani poticaj za budući društveni i politički angažman.
Nakon službenog dijela uslijedilo je druženje uz prigodni domjenak, te zabavni program kojeg su priredili članovi glazbene skupine pod nazivom "Velolučki evergrini". Oni su izvodili poznate skladbe starijeg datuma, koji se i danas rado slušaju u mnogim prilikama opuštanja i zabave. (T.D.)

U katastarskim općinama Vele Luke i Blata u tijeku je izrada Programa gospodarenja privatnim šumama Gospodarske jedinice Vele Luke i Blata. Nakon što su prije dva tjedna odrađene izmjere na terenu i obilježene čestice šuma u velolučkoj općinskoj vijećnici predstavljen je postupak izrade Programa gospodarenja šumama. Program obuhvaća 12 tisuća i 600 katastarskih čestica. Izrađivač programa je tvrtka Pro Silva d.o.o. Tijekom mjeseca ožujka predviđena je javna rasprava o predloženom programu, koja će trajati dvadesetak dana. U izradu programa uključene su jedinice lokalne samouprave Vele Luka i Blato, njihova Dobrovoljna vatrogasna društva, udruga privatnih šumoposjednika te Hrvatske šume. (T.D.)