U nazočnosti brojnih posjetitelja iz gotovo svih korčulanskih mjesta u galeriji velolučkog Centra za kulturu predstavljen je treći broj velolučkog i korčulanskog časopisa "Lanterna", kojeg izdaje istoimena udruga za društvena i kulturna pitanja. Treći broj "Lanterne" predstavila je profesor doktor Marija Benić Penava s dubrovačkog sveučilišta. Između ostalog je kazala da je riječ o suvremenom časopisu 21. stoljeća, koji na jednostavan, ne do kraja znanstveni način obrađuje mnoge otočke teme i probleme. Za njegovu budućnost važno je da što više obrađuje aktualne i zanimljive teme, prije svega otočke, ali i one od šireg značaja, kazala je. Novi broj ovog godišnjaka tiskan je na 207 stranica u 200 primjeraka. Treći broj "Lanterne" obrađuje 33 teme, a u njegovu je izradu uključen 31, autor, što je najviše do sada, kazao je profesor Tonko Barčot, urednik časopisa. U glazbenom dijelu programa sudjelovao je profesor Damir Vlašić, koji je na klavijaturama izveo nekoliko skladbi, između ostalog i velolučkog skladatelja zabavne glazbe Vinka Barčota. Nakon službenog dijela priređeno je druženje uz domjenak. (T.D.)

U velolučkoj Osnovnoj školi Glazbeni centar Papandopuline održao je besplatni glazbeni seminar za djecu i mlade. Podučavali su ih o tehnikama pjevanja i glazbenoj kulturi. (T.D.)

Profesori velolučke Srednje škole: Josip Cvitan, Silvija Pećanac, Danijela Lovričević i Damir Vlašić boravili su Turskoj u sklopu realizacije projekta Erazmus + KA 229. Oni su sudjelovali na radnom sastanku zajedno s turskim kolegama, te raspravljali o provedbi navedenog projekta, kao i budućim aktivnostima na njegovoj što potpunijoj realizaciji. Bilo je također govora o slijedećoj mobilnosti profesora srednjih škola, koja će se održati u Italiji.

Općina Vela Luka i Turistička zajednica su zajedno s velolučkim kulturnim, sportskih i humanitarnim organizacijama utvrdili ovogodišnji Program božićno-novogodišnjih blagdana - Advent u Veloj Luci, koji započinje ovog vikenda paljenjem prve adventske svijeće u mjesnome parku na "Veloj rivi". Planirano je više kulturnih i zabavnih priredbi, ta nekoliko sportskih događanja. Između ostalog i zimska strka - atletsko natjecanje, kao i nekoliko sajmova. (T.D.)

Održana je Izborna skupština Velolučkog pučkog teatra na kojoj je za novog predsjednika izbran Ivo Burmas, za tajnika Tonči Surjan, za
likvidatora Boris Farčić, a za članove Upravnog odbora Marija Oreb, Tihomir Dragojević i Ivana Prižmić. Usvojen je Izvještaj o radu i financijskom poslovanju. Od problema s kojima se Velolučki pučki teatar suočava već više godina na prvome mjestu je nedostatak prostora za održavanje predstava u zimskom periodu godine te neadekvatan prostor za održavanje probi. Najznačajniji zadatak Velolučkog pučkog teatra u narednom izbornom razdoblju bit će uključivanje u rad što više mlađih glumaca, koji trebaju zamijeniti dosadašnju stariju glumačku ekipu, kazano je u raspravi. Također je rečeno da se sljedeće godine planira izvođenje nove komedije s kojom kani nastupiti u više korčulanskih mjesta. (T.D.)