Matica umirovljenika Vele Luke organizirala je za svoje članove trodnevni izlet na otok Vis. Za vrijeme boravka na ovom srednjodalmatinskom otoku velolučki umirovljenici obišli su brojne kulturno povijesne sadržaje i lokalitete u gradu Visu, kao i na središnjem dijelu otoka, gdje su posjetili saveznički aeodrom iz drugog svjetskog rata, mjesto stradanja britanskih pilota i Titovu špilju. Također su posjetili poznati ribarski gradić Komižu na zapadnom dijelu otoka te uživali u ljepoti njegovih kamenih kuća i brojnih ulica, uličica, pjaca i pjaceta. Valja napomenuti da velolučka Matica umirovljenika u normalnim okolnostima za svoje članove organizira izlete tri puta godišnje na razna područja širom Dalmacije i Hrvatske. (T.D.)

Prošlog tjedna započela je nova školska godina. U prve razrede Osnovne škole upisano je 29 prvašića. Načelnica Katarina Gugić posjetila ih je, podijelila im slikovnice i zaželila uspjeh u njihovom školovanju.

Organizacijski odbor za asfaltiranje nerazvrstane prometnice od predjela Bradat do vrha Mikulina Luke obavještava vlasnike nekretnina s navedenog područja da je u srijedu navečer održan sastanak zainteresiranih građana i predstavnika Općine radi asfaltiranja spomenute lokalne prometnice te da je tom prilikom jednoglasno dogovoreno da se odmah krene u realizaciju ovog projekta. S jednom trećinom sredstava financirat će ga vlasnici nekretnina, a s dvije trećine jedinica lokalne samouprave i to na način da će Općina na svaku uplaćenu kunu od strane građana donirati još dvije kune.

Planirano je asfaltirati 1200 metara prometnice, širine tri metra i debljine asfalta 5 centimetara od Bradata do vrha Mikulina luke s lijeve i desne strane. Ukupna predviđena vrijednost ovog zahvata u ovom trenutku kreće se oko 660 tisuća kuna, od kojih građani moraju osigurati oko 225 tisuća kuna.

Prisutni vlasnici nekretnina jednoglasno su izglasali da vlasnici kuća s navedenog područja trebaju uplatiti 7500 kuna po kući, vlasnici višegodišnjih obradivih nasada (maslina, vinograda i drugih obradivih kultura) 1500 kuna te vlasnici neobradivog zemljišta (šuma i pašnjaka) 750 kuna. S uplatama donacija kreće se odmah zaključno s danom 30.ožujka 2022.godine. Uplate se mogu vršiti obročno do navedenog datuma. Donacije se mogu uplaćivati izravno putem općinske blagajne svakog utorka i četvrtka u vremenu od 8 do 12 sati, ili na poseban žiro račun Općine Vela Luka, kojega su građani dobili u pismenom obliku ili će ga čim prije dobitina svoje kućne adrese.

O svim drugim pojedinostima i događanjima vezanim za realizaciju projekta građani će biti redovito informiranu putem medija, kao i osobno dopisima na kućne adrese.

S poštovanjem!

Organizacijski odbor

Nakon godine stanke, zbog pandemijskih ograničenja, ovog rujna ipak je održano 7. izdanje Vela Luka Outdoorsa koje je okupilo više od 230 natjecatelja, volontera i zaljubljenika u aktivni i pustolovni turizam iz Vele Luke, Hrvatske, Švicarske, Slovenije, Njemačke i Meksika. Natjecali su se biciklisti (MTB utrka) i trkači, a svjedočili smo i otvaranju prvog penjališta na otoku. Sportske događaje su upotpunili predavanja i izlet na Proizd.

Danas završava višednevna manifestacija “Trag u beskraju”, koju već treću godinu za redom organiziramo u sjećanje na našeg Olivera Dragojevića. Uz koncert koji je sinoć uživo emitiran na Hrvatskoj televiziji i tako posvjedočio iznimnoj atmosferi, Lučani i naši gosti mogli su u utorak pogledati otvaranje izložbe „Oliver u objektivu Livija Andrijića“ u Centru za kulturu. U četvrtak su položeni vijenci na mjesnom groblju, a u župnoj crkvi sv. Josipa održan je recital Ante Gela i Marka Tolje. Danas se manifestacija zaključuje jazz koncertom na župnoj pijaci. Dosadašnji program i jedinstvena atmosfera potvrdili su i ovog puta više nego dobru organizaciju usprkos posebnim epidemiološkim mjerama, činjenicu da je Luka ovih dana zbog Olivera ponovno bila u središtu medijske pozornosti u zemlji i regiji, ali i ponajvažnije da su Oliver i Lučani još uvijek jedno biče.