U nekadašnjoj velolučkoj Tvornici limene ambalaže otvorena je izložba raznih umjetničkih radova čiji su autori iz više korčulanskih mjesta, a organizator je udruga Likovno stvaralaštvo Vele Luke. Izložba je organizirana u povodu obilježavanja pete godišnjice rada ove vrlo aktivne udruge. Izložba prikazuje brojne umjetničke slike, među kojima ima radova akademskih slikara, kao što su Petar Omčikus i Ela Fleš. Izložene su razne skulpture, kao i fotografije, te instalacije od raznih materijala. Ima i starih fotografija koje prikazuju velolučke motive tridesetih godina prošlog stoljeća. Na otvaranju ove kulturne priredbe pored ostalih nastupila je velolučka mješovita klapa "Kumpanija" i velolučka školska dramska skupina "Miki trasi", koja je ove godine sudjelovala na Dječjem festivalu u Šibeniku na kojemu je osvojila nagradu za svoj nastup. Ovo je ujedno bila uvjerljivo najposjećenija ovogodišnja izložba u Veloj Luci, a ukupno do sada šesta priređena u prostorima nekadašnje Tvornice limene ambalaže. (T.D.)
Održana Zimska strka
Na blagdan svetog Stjepana po prvi put do sada održana je Zimska strka pod sloganom "Komu je zima neka trči". Riječ je o atletskom natjecanju u kojemu je sudjelovalo 68 natjecatelja svih uzrasta, a na cilj je prvi stigao David Padovan. Trka je krenula od velolučkog žardina. Trčalo se na stazi nešto dužoj od 7 kilometara. Organizatori Zimske strke su Općina Vela Luka, Turistička zajednica i velolučko Planinarsko društvo "Mareta", a sponzori su broji obrtnici, ustanove i poduzeća. Zimska strka organizirat će se i dogodine, te će postati tradicionalna, kao dio božićno-novogodišnjih događanja. (T.D.)
Žardin - središte blagdanskih aktivnosti
Velolučki žardin, kao glavni, najstariji i najpoznatiji velolučki park od ove godine postao je središnjim mjestom za održavanje brojnih božićno-novogodišnjih događanja na otvorenom. Osim što je zaista lijepo ukrašen, kao nikada do sada, u njemu se održavaju razna zabavna, sportska i gastronomska događanja. Okuplja dosta velolučke mladosti, ali i starijih osoba. U njemu se također održavaju humanitarne aktivnosti. Na Badnji dan velolučki obrtnici u njemu su svojim mještanima drugu godinu za redom besplatno dijelili porcije bakalara. Ove godine podijeljeno je više od tristo porcija. Uređenje parka i njegovo pretvaranje u središnje okupljalište Velolučana za vrijeme božićnih i novogodišnjih blagdana pravi je pogodak i to je prihvaćeno od mještana. Ovime je Vela Luka ove godine napravila veliki iskorak u stvaranju još kvalitetnijeg i raznovrsnijeg obilježavanja Božića i Nove godine. (T.D.)
Potpisani ugovori o stipendiranju
Velolučka općinska načelnica Katarina Gugić na Badnji dan potpisala je 10 novih ugovora o stipendiranju učenika i studenata za pretežno deficitarna zanimanja, koja Veloj Luci nedostaju. Nakon službenog dijela općinsko vodstvo Vele Luke upriličilo je druženje s velolučkim stipendistima, kojom prilikom su razmijenjene informacije i razna mišljenja o budućnosti Vele Luke s pripadnicima mlade generacije Velolučana, što je u svakom slučaju bilo i te kako korisno i zanimljivo. (T.D.)
Predstavljen treći kalendar "Pomorstvo Vele Luke"
U prisustvu velikog broja posjetitelja u galeriji Centra za kulturu predstavljen je do sada treći kalendar pomorstva Vele Luke. Ovaj kalendar prikazuje stare velolučke drvene brodove kojima su velolučki pomorci i trgovci prevozili razne terete tijekom prošloga stoljeća. Mnogi od njih u međuvremenu su nestali, a neki su se održali do danas, istina u preuređenom obliku i kao takvi su u službi turističke djelatnosti širom Jadrana. Izložbu je organizirala Inicijativa za očuvanje i promicanje pomorske tradicije Vele Luke u suradnji s Centrom za kulturu. O značaju izložbe govorila je Rada Dragojević Ćosović, dok je kalendar predstavio Tonko Barčot. U glazbenom dijelu programa nastupila je poznata velolučka pjevačica Sonja Antunović i Franko Bačić iz susjednog Blata. Prihod od prodaje kalendara upotrijebiti će se u humanitarne svrhe, a dio za rad Inicijative za očuvanje i promicanje pomorske tradicije Vele Luke. U ime organizatora prisutne je na kraju pozdravio Veselin Oreb, jedan od članove spomenute udruge. Nakon službenog dijela priređen je bogati domjenak s tradicionalnim luškim slasticama i druženje za sve posjetitelje. (T.D.)
Sretan Božić i nova 2020. godina!
Drage Luške i Lučani, dragi prijatelji, članovi i simpatizeri,
sretan vam Božić i uspješna 2020. godina!
SDP Vele Luke
Najviše glasova Milanoviću!
Jučer su u Hrvatskoj održani predsjednički izbori na kojima je najviše glasova (562.779 ili 29,55%) osvojio predsjednički kandidat SDP-a i koalicije oporbenih stranaka Zoran Milanović. U drugi krug predsjedničkih izbora izabran je s aktualnom predsjednicom Kolindom Grabar Kitarović (HDZ), koja je bila drugoplasirana s 26,65 % glasova. Na trećem mjestu završio je Miroslav Škoro s 24,45 % glasova. U Hrvatskoj je zabilježena izlaznost od 51,20 %.
U Veloj Luci Milanović je također osvojio najviše glasova - 677 ili 39,75 %. Kolinda Grabar Kitarović (HDZ) osvojila je 558 (32,76 %), dok je Miroslav Škoro osvojio 187 ili 10,98 %. Ostali kandidati osvojili su po manje od 5% glasova. Na izbore u Veloj Luci ukupno je izašlo 1703 ili 47,70 %, od čega je nevažećih glasova bilo 1,88 %.
Rezultat koji je Zoran Milanović osvojio u Veloj Luci ponovno je vajviši u Dubrovačko-neretvanskoj županiji i jedan od najviših u Dalmaciji! Zahvaljujemo se svim biračima koji su ispunili svoju građansku dužnost, a posebno onima koji su zaokružili našeg kandidata Zorana Milanovića!
SDP Vele Luke
Stranica 70 od 158




