Tijekom mjeseca rujna u Veloj Luci je povećan broj turističkih noćenja za 9 posto u odnosu na prošlu godinu, a broj dolazaka za 12 posto, te je ostvareno 27.391 noćenja. U turističkim kapacitetima gostiju još ima, kako u obiteljskom smještaju, tako i u hotelima. Još ima dosta nautičara, koji su za devet mjeseci tekuće godine ostvarili povećanje broja dolazaka plovila za 6 posto u odnosu na prošlu godinu. Ukupan broj turističkih noćenja za devet mjeseci tekuće godine za 1 posto je veći nego u istom razdoblju prethodne godine. U tom razdoblju ostvareno je ukupno 182.586 noćenja. Uz napomenu da u ovu brojku nisu uračunati nautičari. No, procjenjuje se da je putem tog oblika turističke djelatnosti ostvareno dodatnih više od 40 tisuća noćenja. Najbrojniji gosti u Veloj Luci i ove godine su iz Slovenije, Njemačke i Poljske. (T.D.)
Stajun od lumblija
Od 16. do 19. listopada u Veloj Luci će se održati gastronomska manifestacija pod nazivom "Stajun od lumblija 2018.". Riječ je o manifestaciji koja po drugi put želi promovirati ovu poznatu slasticu sa zapadnog dijela otoka Korčule, koja se radi i konzumira tijekom mjeseca listopada i studenoga u sklopu obilježavanja skorašnjeg blagdana Svih svetih. Tijekom trodnevne manifestacije javnosti će se predstaviti recepti i način izrade velolučke lumblije u čemu će pored ostalih sudjelovati učenici velolučke Osnovne i Srednje škole. Predstavit će se razni običaji koji idu uz izradu ove slastice. Osamnaestog ovog mjeseca u velolučkom Centru za kulturu će se održati izbor najbolje lumblije za 2018., koju će proglasiti poseban stručni ocjenjivački sud. Izložba će biti prodajnog karaktera. Prijave za sudjelovanje u izradi najbolje lumblije primaju se do 15. listopada u ured Turističke zajednice. Organizatori su Općina Vela Luka i Turistička zajednica, a jedan od ciljeva je produljenje turističke posezone i obogaćivanje turističke ponude Vele Luke u tom dijelu godine. (T.D.)
Pješačenje do Huma
U povodu Svjetskog dana zdravlja i ujedno Dana hrvatske neovisnosti danas je organizirana velika sportsko-rekreativna manifestacija, odnosno pješačenje do najvišeg velolučkog brda "Hum" odakle se pruža izuzetan pogled koji seže sve do obalnog dijela susjedne Italije. U ovoj sportsko-rekreativnoj manifestaciji sudjelovalo je nekoliko stotina ljudi iz otoka Korčule i poluotoka Pelješca, kao i brojni turisti. Nakon planinarenja u Forteci je za sve sudionike upriličen ručak, a potom zabava uz zabavnu glazbu uživo. Planinarenje je organiziralo velolučko planinarsko društvo "Mareta", Turistička zajednica i Općina Vela Luka uz pomoć udruge "Luško lito". Ova priredba održava se već drugu godinu zaredom. (T.D.)
Dan neovisnosti
U povodu Dana neovisnosti predstavnici Općine Vela Luka, HVIDRE i parlamentarnih stranaka položili su vijence i zapalili svijeće na središnji spomen-križ na mjesnom groblju Sv. Roka. Istovremeno je općinsko vodstvo Vele Luke uputilo čestitke svim mještanima putem lokalnih medija.
Svim Luškama i Lučanima, čestitamo Dan neovisnosti Republike Hrvatske!
SDP Vele Luke
Donacija zemljišta za proširenje groblja
Katarina Bikić, općinska načelnica Vele Luke u Korčuli je potpisala ugovor s Goranom Marićem, ministrom državne imovine, kojim Republika Hrvatska država velolučkoj Općini daruje nekretnine za potrebe proširenja mjesnog groblja u Veloj Luci. Površina nekretnine je 5 tisuća i 652 četvorna metra, a tržišna vrijednost nekretnine iznosi 3 milijuna i 850 tisuća kuna. Ovaj ugovor je potpisan kao dio programa Hrvatske Vlade kojim se jedinicama lokalne samouprave na otocima vraća pojedina imovina s ciljem revitalizacije nekretnina, a time i života na otocima. (T.D.)
Dolazak veće grupe slovenskih turista
U velolučke hotelske objekte stiglo je 350 turista iz Slovenije, koji će narednih tjedan dana obilaziti velolučke maslinike te se u nekima od njih oprobati u branju maslinovog ploda. Dolazak slovenskih turista predstavlja pokušaj produljenja turističke sezone u Veloj Luci kroz nove sadržaje, kao što je branje maslina, odnosno agroturizam izvan ljetne sezone. Sličnih pokušaja bilo je i do sada, no ovaj ipak predstavlja najveći iskorak na tom planu. (T.D., foto Anđela Šćepanović)
Otvoreno s Bernardićem
Na otoku Korčuli boravio je Davor Bernardić, predsjednik SDP-a i Nikša Vukas, glavni tajnik SDP-a. Na prijedlog SDP-a Vele Luke u Smokvici je održan zajednički sastanak predstavnika općinske organizacije iz Orebića, Korčule, Lumbarde, Smokvice, Blata, Vele Luke i Lastova. U prvom dijelu ovog skupa bilo je govora o političkom i ekonomskom stanju u zemlji. O tome je govorio Davor Bernardić. Naglasio je da HDZ svojom politikom pogoduje krupnom kapitalu na štetu radnika i svih ljudi koji žive od svog rada. Kazao je da reforma školstva nije uspjela. Radi se o običnoj farsi. Što se tiče uvođenja tableta u škole rekao je da su tableti stigli u veoma malom broju škola. Govoreći o demografskoj slici Hrvatske naveo je podatak da je Hrvatsku u zadnje dvije godine napustilo oko 100 tisuća ljudi. Pravosudni sustav i dalje ne funkcionira te se zataškava kriminal u Agrokoru. Objašnjavajući političku scenu Hrvatske kazao je da Živi zid izigrava lijevu stranku, a da je to u biti desna populistička stranka, koja u nekim stvarima podržava Željku Markić i njoj slične osobe. U drugom dijelu govorio je planovima i programima SDP-a na razini države. SDP se priprema za skorašnje izbore za EU parlament. Radi na povezivanju ljevice na nekim zajedničkim pitanjima. Ponovno smo uspostavili suradnju s sindikatima. Osnovali smo Političku akademiju "Ivica Račan", koju će pohađati naši kandidati za dužnosti na lokalnim i regionalnim razinama vlasti. Formirana je koordinacija općinskih načelnika, gradonačelnika i župana iz redova SDP-a. U narednom periodu SDP će najveći dio aktivnosti usmjeriti na borbi za povećanje minimalne plaće zaposlenih, te će se najviše baviti ekonomskim, socijalnim, zdravstvenim i ekološkim pitanjima građana s namjerom da ljudima koji žive od svog rada život učinimo kvalitetnijim i bogatijim, kazao je Bernardić.
Stranica 97 od 158




