Prema prošlogodišnjim rezultatima popisa stanovništva na otoku Korčuli živi 14.612 stanovnika, što je u odnosu na popis prije 10 godina smanjenje za 910 stanovnika. Od 5 jedinica lokalne samouprave na Korčuli pozitivne rezultate bilježi samo Općina Lumbarda koja ima 4 stanovnika više. Gradska Korčula (od Čare do Korčule) 5419 stanovnika ili 244 manje, Blato 3322 stanovnika ili 271 manje, Smokvica 865 ili 39 manje te Vela Luka 3789 odnosno 348 stanovnika manje te je i dalje najveće naselje na Korčuli. Prema raspoloživim službenim podacima otok Korčula već više od 10 godina nije najnaseljeniji hrvatski otok, a ni ekonomski najrazvijeniji. Njegova ekonomska i demografska stagnacija očita je već u dužem razdoblju. Usporedbe radi otok Korčula je prije 30 godina imao 17.800 stanovnika.
Da se negativni trendovi i dalje nastavljaju, pokazuju podaci Matičnog ureda za prošlu godinu. U Veloj Luci je rođeno 37 mališana, tri manje od prethodne godine. Umrlo je 60 osoba ili 9 više od godine prije. 10 parova sklopilo brak što je tri više nego u 2020. godini. (T.D.)

U siječnju je načelnica Katarina Gugić potpisala Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projekt “Radost za obitelj” čime je projekt službeno i započeo.
Danas točno u podne oglasio se top ponad Pinskog rata i simbolično označio početak nove godine. Tradicija je to koja se uvela po II. svjetskom ratu, a u čast događaja iz 1943. Stanko Mirošević Dubaj, Tihomir Oreb Šorić i Petar Barčot Moro su 1. siječnja 1943. na vrhu Pinskog rata podignuli crvenu zastavu i eksplozijama ručnih bombi poslali jasnu poruku talijanskom okupatoru. Bio je lijep sunčan dan, poput današnjeg, i mnoštvo šetača na rivi, ali i talijanskih vojnika netom pristiglih s transportnim brodom, bilo je zatečeno ovom diverzijom, ali je i shvatilo poruku. Vela Luka želi slobodu! I bio je to jedan od ranijih slobodarskih glasova, izražen na ovaj način, u okupiranoj Europi. Iako je otada prošlo gotovo 80 godina i sve je manje onih koji su svjedoci tom strašnom ratu, poruka ovog čina i dalje progovara svojim slobodarskim buntom i živi i u današnjem vremenu.
Svim Luškama i Lučanima, svim našim gostima i prijateljima, od srca želimo sretan Božić!
Na subotnjim unutarstranačkim izborima za novu predsjednicu izabrana je jednoglasno Katarina Gugić, jedina kandidatkinja za tu funkciju. Na tom mjestu zamijenila je dosadašnjeg predsjednika Iva Žuvelu koji je uspješno vodio lokalnu organizaciju proteklih 12 godina.


