Na današnji dan 1944. Vela Luka je oslobođena od njemačkog okupatora. Iako su se snage Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije organizirano povukle već nakon par dana sa zapadnog dijela otoka Korčule, a s njima i veći broj civila u izbjeglištvo, Vela Luka je ostala slobodna te će u svibnju biti ponovno uspostavljena narodnooslobodilačka vlast.

Prigoda je to prisjetiti se svih žrtava i života danih za slobodu, i tog dana i kroz čitav rat na otoku i na brojnim ratištima tog najrazornijeg i najsurovijeg rata. Statistika govori puno toga. 1074 Lučana učestvovalo je u Narodnooslobodilačkoj borbi, a od toga njih 874 u borbenim jedinicama. Njih 284 nije preživjelo rat. Većinom su to bili mladi ljudi, mlađi od 25 godina.

Fotografija u prilogu vraća nas u vrijeme rata, kratkog predaha između dvije okupacije 1943. Posvuda su još uvijek tragovi talijanskog prisustva, i talijanski naziv mjesta na krovu Mašurove kuće i bjelina na mjestu uklonjenog natpisa „Opća pučka učiona“. Brisanje prethodnih i ostavljanje svojih tragova sa željom da povijest započne od nas samih. Na spomenutoj Mašurovoj kući neobična simbioza starog i novog vremena – ispod talijanskog naziva na kupama, crvena zvijezda i parola „Živila nepobjediva Crvena armija“. U prvom planu hrvatska trobojnica s petokrakom na jedrenjaku, posada broda i prerano sazreli dječaci s titovkama, ali i motikom u ruci uz 'kar'. Za par mjeseci čekat će ih prvo veliko iskušenje, a slijedit će nova. No, preživjet će i dočekati slobodu. A u slobodi će podići na noge razorenu Luku i učiniti čudo. Vela Luka će postati jedna od najrazvijenih općina u bivšoj Jugoslaviji. Teška vremena iznjedrila su snažnu generaciju mladih ljudi, sposobnih za velike podvige. I zato ih se i danas moramo sjetiti s ponosom, i onih koji su dali živote, i onih koji su preživjeli i izgradili današnju Luku.

 

Sretan Uskrs!

SDP Vele Luke

Drage Luške i Lučani,

sretan Vam Dan općine Vela Luka i blagdan sv. Josipa!

SDP Vele Luke

Drage Luške i Lučani,

 na kraju ovog mandata želim vam zahvaliti – na svakom razgovoru, prijedlogu, kritici, podršci i povjerenju. Hvala vam što ste mi dali priliku da zajedno život činimo boljim, da rastemo i gradimo našu Luku – srcem, zajedništvom i upornošću. Istovremeno vas pozivam da to nastavimo zajedno i dalje, sljedeće četiri godine. Nije uvijek lako, ali znam da se to od mene očekuje. Bilo je trenutaka kada sam nosila težinu odgovornosti i kada su se odluke donosile teškim srcem, ali uvijek s jednom mišlju – da činim najbolje što mogu za sve vas i mjesto koje volimo.

Danas, kad pogledam unatrag, osjećam ponos. U puno toga smo uspjeli, a kod onog gdje su izazovi ne odustajemo. Vela Luka je snažnija, povezanija i puna potencijala. A ono najvrjednije što smo izgradili – to ste vi. Naša zajednica koja se razvija u zajedništvu i slozi. Vela Luka danas nije isto mjesto kao prije osam godina. Postala je snažnija, povezanija, prepoznatljiva te prostor novih prilika i razvoja. Vidljive su konkretne promjene i realizirani projekti u području turizma, kulturne baštine, infrastrukture, gospodarenja otpadom, elektrifikacije, vodoopskrbe i odvodnje, obrazovanja, sporta, gospodarstva, uređenja mjesta. Uspješno smo proveli i započeli niz projekata financiranih iz EU fondova i nacionalnim sredstvima za razne projekte  što pokazuje kako su trud i rad ključni za poboljšanje kvalitete života, a ne stranačke vertikale. Našim pristupom sve vertikale vlasti prema Veloj Luci ponašaju se profesionalno, odgovorno i s poštovanjem.

U proteklom razdoblju nismo radili samo projekte. Naši projekti su važni, ali ono na što sam najponosnija jest naša suradnja i zajedništvo i što smo u svakom trenutku bili uz ljude, slušali i pomagali, bili rame oslonca kad je bilo najpotrebnije jer zajedništvo se ne gradi asfaltom i betonima već povjerenjem i suradnjom.

U ovih osam godina imali ste me prilike upoznati i vidjeti da sam osoba koja nije opterećena stranačkim bojama jer vjerujem da je napredak mjesta važniji od političkih podjela. To je glavna misao kojom sam se vodila ovih osam godina i kojom ću se voditi sutra u novom načelničkom mandatu. Pred nama su sada veliki projekti kojima se izuzetno veselim i radi kojih osjećam veliku odgovornost, ali ujedno projekti koji zahtijevaju kontinuitet, odgovornost i iskustvo.

I što reći na kraju? Svaki dan, svaka odluka, svaki korak koji sam napravila, bio je vođen jednom željom – da budem dostojna vašeg povjerenja i da radim za dobro naše Vele Luke, za svako dijete, svaku obitelj, svakog čovjeka koji ovdje živi.

Hvala vam na dosadašnjem povjerenju. I ubuduće ću vam uzvratiti s punim srcem, predano i odgovorno. Lipa moja veloluška valo, završimo započeto i zajedno pokrenimo novo poglavlje. Novi mandat nastavljam s istom porukom jer je osjećam, slušam i živim svaki dan:

Sidrin te u srcu valo veloluška!

Katarina Gugić, načelnica