Nakon duže bolesti u 76.godini preminuo je Ljubo Franičević, dugogodišnji član SDP-a. U stranku je ušao nakon uvođenja višestranačja u Hrvatskoj. Dotad se nije bavio politikom niti je pripadao bilo kojoj političkoj organizaciji. Kao lijevo orijentiran čovjek i dobar analitičar ubrzo se aktivirao i afirmirao u SDP-u. Njegove kvalitete u stranci su ubrzo uočene te je na prvim izborima za Općinsko vijeće Vele Luke 1993. godine ispred SDP-a izabran za općinskog vijećnika. Na toj dužnosti bio je do kraja mandata odnosno do ožujka 1997.godine. Radeći u Općinskom vijeću istakao se čestim i vrlo konstruktivnim diskusijama koje su znali cijeniti i njegovi politički neistomišljenici iz redova tada vladajućeg HDZ-a Vele Luke. Bio je aktivan i kao član Općinskog odbora SDP-a te radnih tijela Općinskog vijeća. Politički je bio aktivan do prije par godina kada je zbog teže bolesti bio primoran boraviti u svome domu rijetko izlazeći vani.

Za vrijeme Domovinskog rata aktivno se uključio u organizaciju obrane Vele Luke i otoka Korčule. Njegova stručna pomoć kao inženjera brodskih telekomunikacija značajno je pomogla pri organizaciji civilnog i vojnog života u mjestu te na otoku za vrijeme rata. Valja također napomenuti da je Ljubo bio aktivan i u Sportskom ribolovnom društvu "Zubatac". Najveći dio svoj radnog vijeka proveo je radeći u svojoj struci kao pomorac na brodovima. Kao čovjek bio je miran, dobar, uporan,
dosljedan u svojim razmišljanjima i stavovima, ali nikada isključiv već posve dobronamjeran. Često se znao izdignuti iz uskih stranačkih okvira te razmišljati mnogo šire, temeljitije i ozbiljnije od pukog strančarenja. Kao takav ostat će u našim sjećanjima.

Hvala mu na svemu dobrom što je napravio svojom aktivnošću u SDP-u, ali i u svojoj Veloj Luci koju je mnogo volio. Ispraćaj dragog nam Ljube bit će u srijedu na velolučkom mjesnom groblju sv. Roka s početkom u 15,00 sati. I na kraju i ovom prilikom želimo uputiti iskrenu sućut njegovim najmilijima, njegovoj užoj i široj obitelji. Neka mu je vječna slava i hvala! Općinska organizacija SDP-a Vele Luke

U velolučkoj Narodnoj knjižnici "Šime Vučetić" započela je tradicionalna manifestacija u ovo doba godine pod nazivom "Prosinac u knjižnici". Ona će trajati do 27. prosinca. U tom periodu održat će se niz likovnih radionica, pričaonica, projekcija animiranih filmova te na kraju blagdanska tombola. Ova je kulturna manifestacija dio ovogodišnjeg programa Adventa u Veloj Luci. (T.D.)

Krenuli su radovi na izgradnji dijela vodoopskrbnog cjevovoda u uvali Gradina. Radi se o nastavku širenja vodovodne mreže, i prema Glavici sv. Ivana. Naručitelj radova je Vodovod d.o.o. Blato, a vrijednost radova je 186.185 kn. Financira ih Općina Vela Luka. 

Fond za nacionalni oporavak i otpornost Europske unije dodijelio je velolučkoj Općini 8.640.000 kuna bespovratnih sredstava za izgradnju novog Dječjeg vrtića u predjelu "Močni laz" za što ova korčulanska Općina ima pravomoćnu građevinsku dozvolu. Riječ je o maksimalnom iznosu prihvatljivih troškova za ovaj projekt. Novi velolučki Dječji vrtić sagradit će se na prostoru nove Školske sportske dvorane u neposrednoj blizini ovog sportskog objekta. Prostor raspolaže se svim potrebnim dodatnim sadržajima. (T.D.)

 U Veloj Luci u centru mjesta zapaljena je prva ovogodišnja Adventska svijeća te je ujedno održan prvi Adventski sajam u kojemu su svoje proizvode nudili Udruga djece s posebnim potrebama "Cvitić", Liga protiv raka i Nogometni klub "Hajduk 1932." Sav prihod sa sajma namijenjen je radu spomenutih udruga. Do kraja godine Adventski sajmovi održavat će se svake subote u centru Vele Luke. Ovom prilikom valja napomenuti da je do konca godine u Veloj Luci planiran veliki broj kulturnih, zabavnih, sportskih i humanitarnih događanja. Bit će i nekoliko koncerata na otvorenom. Između ostalog koncert poznate splitske glazbene skupine "Magazin", koncert povodom 75. godišnjice rođenja velikog Olivera Dragojevića, koncert velolučke Narodne glazbe, žive jaslice u "Veloj spili", nekoliko pučkih veselica te još mnogo toga zanimljivog. Po mnogo čemu ovogodišnji Advent u Veloj Luci sadržajno je najbogatiji do sada. Glavni organizatori svih ovih događanja su velolučka Općina i Turistička zajednica te brojne velolučke udruge. (T.D.)